15.3 C
New York
Sunday, October 1, 2023

Buy now

2023 EMMY CANDIDATES ANNOUNCED

Nominations have been announced for the 75th Emmy Awards, which will be held at the Peacock Theater on September 18. Among the most nominated are Succession, The Last of Us, The White Lotus and Ted Lasso.

Nominated actors include Pedro Pascal for The Last of Us, Jeremy Strong for Succession, Quinta Brunson for Abbott Elementary, and Jenny Ortega for Wednesday.

Emmy-nominated actress Yvette Nicole Brown and TV Academy president Frank Scherma announced who will compete for some of TV’s most important awards in a virtual ceremony Wednesday.

To qualify for this year’s awards, the series had to be broadcast between June 1, 2022 and May 31, 2023.

Here are this year’s Emmy nominees…

Best Drama Series
Andor (Disney+)
Better Call Saul (AMC)
•The Crown (Netflix)
•House of the Dragon (HBO/Max)
•The Last of Us (HBO/Max)
Succession (HBO/Max)
•The White Lotus (HBO/Max)
•Yellowjackets (Showtime)

Best Actor in a Drama Series
•Jeff Bridges (The Old Man)
•Brian Cox (Succession)
•Kieran Culkin (Succession)
•Bob Odenkirk (Better Call Saul)
•Pedro Pascal (The Last of Us)
•Jeremy Strong (Succession)

Best Actress in a Drama Series
•Sharon Horgan (Bad Sisters)
•Melanie Lynskey (Yellowjackets)
•Elisabeth Moss (The Handmaid’s Tale)
•Bella Ramsey (The Last of Us)
Keri Russell (The Diplomat)
•Sarah Snook (Succession)

Best Supporting Actor in a Drama Series
•F. Murray Abraham (The White Lotus)
•Nicholas Braun (Succession)
•Michael Imperioli (The White Lotus)
Theo James (The White Lotus)
•Matthew Macfadyen (Succession)
•Alan Ruck (Succession)
•Will Sharpe (The White Lotus)
•Alexander Skarsgård (Succession)

Best Supporting Actress in a Drama Series
•Jennifer Coolidge (The White Lotus)
Elizabeth Debicki (The Crown)
•Meghann Fahy (The White Lotus)
•Sabrina Impacciatore (The White Lotus)
•Aubrey Plaza (The White Lotus)
Rhea Seehorn (Better Call Saul)
•J. Smith-Cameron (Succession)
•Simona Tabasco (The White Lotus)

Best Comedy Series
•Abbott Elementary (ABC)
Barry (HBO/Max)
•The Bear (FX)
•Jury Duty (Amazon Freevee)
•The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
•Only Murders in the Building (Hulu)
•Ted Lasso (Apple TV+)
•Wednesday (Netflix)

Best Actress in a Comedy Series
•Christina Applegate (Dead to Me)
•Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)
•Quinta Brunson (Abbott Elementary)
•Natasha Lyonne (Poker Face)
•Jenna Ortega (Wednesday)

Best Actor in a Comedy Series
Bill Hader (Barry)
•Martin Short (Only Murders in the Building)
•Jason Segel (Shrinking)
•Jason Sudeikis (Ted Lasso)
•Jeremy Allen White (The Bear)

Best Supporting Actor in a Comedy Series
Anthony Carrigan (Barry)
Phil Dunster (Ted Lasso)
•Brett Goldstein (Ted Lasso)
•James Marsden (Jury Duty)
•Ebon Moss-Bachrach (The Bear)
Tyler James Williams (Abbott Elementary)
•Henry Winkler (Barry)

Best Supporting Actress in a Comedy Series
•Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)
•Ayo Edebiri (The Bear)
Janelle James (Abbott Elementary)
Sheryl Lee Ralph (Abbott Elementary)
•Juno Temple (Ted Lasso)
•Hannah Waddingham (Ted Lasso)
•Jessica Williams (Shrinking)

Best Miniseries or Anthology Series
•Beef (Netflix)
•Dahmer — Monster: The Jeffrey Dahmer Story (Netflix)
•Daisy Jones & the Six (Prime Video)
•Fleishman Is in Trouble (FX)
•Obi-Wan Kenobi (Disney+)

Outstanding Actress in a Miniseries or Anthology Series or TV Movie
•Lizzy Caplan (Fleishman Is in Trouble)
• Jessica Chastain (George & Tammy)
•Dominique Fishback (Swarm)
•Kathryn Hahn (Tiny Beautiful Things)
•Riley Keough (Daisy Jones & the Six)
•Ali Wong (Beef)

Outstanding Actor in a Miniseries or Anthology Series or TV Movie
•Taron Egerton (Black Bird)
•Kumail Nanjiani (Welcome to Chippendales)
•Evan Peters (Dahmer — Monster: The Jeffrey Dahmer Story)
•Daniel Radcliffe (Weird: The Al Yankovic Story)
•Michael Shannon (George & Tammy)
•Steven Yeun (Beef)

Outstanding Supporting Actor in a Miniseries or Anthology Series or TV Movie
•Murray Bartlett (Welcome To Chippendales)
•Paul Walter Hauser (Black Bird)
•Richard Jenkins (Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story)
•Joseph Lee (Beef)
•Ray Liotta (Black Bird)
•Young Mazino (Beef)
•Jesse Plemons (Love & Death)

Outstanding Supporting Actress in a Miniseries or Anthology Series or TV Movie
•Annaleigh Ashford (Welcome To Chippendales)
•Maria Bello (Beef)
•Claire Danes (Fleishman Is In Trouble)
•Juliette Lewis (Welcome to Chippendales)
•Camila Morrone (Daisy Jones & The Six)
•Niecy Nash-Betts (Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story)
•Merritt Wever (Tiny Beautiful Things)

Best Screenplay for a Comedy Series
•Barry; Bill Hader
•The Bear; Christopher Storer
•Jury Duty; Mecca Leeper
•Only Murders in the Building; John Hoffman, Matteo Borghese, Rob Turbovsky
•The Other Two; Chris Kelly, Sarah Schneider
•Ted Lasso; Brendan Hunt, Joe Kelly, Jason Sudeikis

Best Screenplay for a Drama Series
•Andor; Beau William
•Bad Sisters; Sharon HorganDave FinkelBrett Baer
•Better Call Saul; Gordon Smith
•Better Call Saul; Peter Gould
•The Last Of Us; Craig Mazin
•Succession; Jesse Armstrong
•The White Lotus; Mike White

Best Screenplay for a Mini-Series or Anthology Series or TV Movie
•Beef; Lee Sungjin
•Fire Island; Joel Kim Booster
•Fleishman Is In Trouble; Taffy Brodesser-Akner
•Prey; Patrick Aison, Dan Trachtenberg,
•Swarm; Janine Nabers, Donald Glover
•Weird: The Al Yankovic Story; Al Yankovic, Eric Appel

Best Director for a Drama Series
•Andor; Benjamin Caron
•Bad Sisters; Dearbhla Walsh
•The Last Of Us; Peter Hoar
•Succession; Andrij Parekh
•Succession; Mark Mylod
•Succession; Lorene Scafaria
•The White Lotus; Mike White

Best Director for a Comedy Series
•Barry; Bill Hader
•The Bear; Christopher Storer
•The Marvelous Mrs. Maisel; Amy Sherman-Palladino
•The Ms. Pat Show; Mary Lou Belli
•Ted Lasso; Declan Lowney
•Wednesday; Tim Burton

Best Director for a Mini-Series or Anthology Series or TV Movie
•Beef; Lee Sungjin
•Beef; Jake Schreier
•Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story; Carl Franklin
•Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story; Paris Barclay
•Fleishman Is In Trouble; Valerie Faris, Jonathan Dayton
•Prey; Dan Trachtenberg

Best Speech Series
•The Daily Show With Trevor Noah (Comedy Central)
•Jimmy Kimmel Live! (A B C)
•Late Night With Seth Meyers (NBC)
The Late Show With Stephen Colbert (CBS)
•The Problem With Jon Stewart (Apple TV+)

Best Reality Contest
•The Amazing Race (CBS)
•RuPaul’s Drag Race (MTV)
•Survivor (CBS)
•Top Chef (Bravo)
The Voice (NBC)

Best Animation Program
•Bob’s Burgers (Fox)
•Entergalactic (Netflix)
•Genndy Tartakovsky’s Primal (Adult Swim)
•Rick And Morty (Adult Swim)
•The Simpsons (Fox)

Best Structured Reality Program
• Antiques Roadshow (PBS)
•Diners, Drive-Ins And Dives (Food Network)
•Love Is Blind (Netflix)
•Queer Eye (Netflix)
•Shark Tank (ABC)

Best Unstructured Reality Program
•Indian Matchmaking (Netflix)
•RuPaul’s Drag Race: Untucked (MTV)
•Selling Sunset (Netflix)
•Vanderpump Rules (Bravo)
•Welcome to Wrexham (FX)

Best Television Movie
Dolly Parton’s Mountain Magic Christmas (NBC)
Fire Island (Hulu)
•Hocus Pocus 2 (Disney+)
•Prey (Hulu)
•Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel)

Best Game Show
•Family Feud (ABC)
•Jeopardy! (A B C)
•The Price Is Right (CBS)
•That’s My Jam (NBC)
•Wheel of Fortune (ABC)

Best Host for Reality or Game Show
•Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski and Jonathan Van Ness (Queer Eye)
•Nicole Byer (Nailed It!)
•Padma Lakshmi (Top Chef)
•Amy Poehler and Maya Rudolph (Baking It)
•RuPaul (RuPaul’s Drag Race)

Best Host for Game Show
•Mayim Bialik (Jeopardy!)
•Steve Harvey (Family Feud)
•Ken Jennings (Jeopardy!)
Keke Palmer (Password)
•Pat Sajak (Wheel of Fortune)

Best Guest Actor in a Comedy Series
Jon Bernthal (The Bear)
•Luke Kirby (The Marvelous Mrs. Maisel)
•Nathan Lane (Only Murders in the Building)
•Pedro Pascal (Saturday Night Live)
•Oliver Platt (The Bear)
•Sam Richardson (Ted Lasso)

Outstanding Guest Actor in a Drama Series
•Murray Bartlett (The Last of Us)
•James Cromwell (Succession)
•Lamar Johnson (The Last of Us)
Arian Moayed (Succession)
•Nick Offerman (The Last of Us)
•Keivonn Montreal Woodard (The Last of Us)

Best Guest Actress in a Comedy Series
•Becky Ann Baker (Ted Lasso)
•Quinta Brunson (Saturday Night Live)
•Taraji P. Henson (Abbott Elementary)
•Judith Light (Poker Face)
•Sarah Niles (Ted Lasso)
•Harriet Walter (Ted Lasso)

Best Guest Actress in a Drama Series
Hiam Abbass (Succession)
•Cherry Jones (Succession)
•Melanie Lynskey (The Last of Us)
•Storm Reid (The Last of Us)
•Anna Torv (The Last of Us)
•Harriet Walter (Succession)

Best Documentary or Non-Fiction Special
Being Mary Tyler Moore (HBO Max)
•Judy Blume Forever (Prime Video)
•My Transparent Life (Prime Video)
•Pamela, A Love Story (Netflix)
Still: A Michael J. Fox Movie (Apple TV+)

Best Documentary or Non-Fiction Series
•Dear Mama (FX)
•100 Foot Wave (HBO Max)
•Secrets of the Elephants (National Geographic)
•The 1619 Project (Hulu)
•The US and the Holocaust (PBS)

Outstanding Achievement in Documentary Filmmaking Award
•The Accused: Damned Or Devoted? (PBS)
Aftershock (Hulu)
•Last Flight Home (Paramount+)
•The Territory (National Geographic)

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,876FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles